150milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak

150milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak

KDV dahil 26 milyar 142 milyon Euro’luk yapım, işletme ve devir bedeliyle ihalesi yapılan 3. Havalimanı’nın adının temel atma töreninde Başbakan Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyordu. İnşaatı için 10.2 milyar Euro harcanacağı belirtilen projenin temeli atıldı ama adı sır kaldı.

AŞBAKAN Tayyip Erdoğan 3. Havalimanı’nın temelini attı. Ancak, dev projenin adını dün de açıklamadı. İnşaat ve işletme ihale bedeli toplamı 26.1 milyar Euro (KDV Dahil) olan projenin ilk etabı 70-90 milyon yolcu kapasiteli olacak. Tüm etaplar tamamlandığında 150 milyon kapasiteyle dünyanın en büyük havalimanı olacak.

MİTİNG GİBİ TÖREN

Temel atma törenine saatler kala İstanbul’un çeşitli ilçelerinden kaldırılan yüzlerce minibüsle binlerce kişi tören alanına getirildi. Erdoğan törende özetle şunları söyledi:

“Bugün sadece İstanbul değil, Türkiye tarihi bir anı yaşıyor. 6 kıtanın, bütün dünyanın en büyük havalimanı işte bugün burada yükselmeye başlıyor. Şahsen bu tarihi ana şahitlik etmenin bahtiyarlığı içindeyim. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bugüne nice büyük projelere şahitlik etti ancak bu proje çok farklı bir yerde duruyor. Büyüklüğüyle, kapasitesiyle önemi ile cumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden biri.”

Başbakan Erdoğan, projeyle ilgili şu detayları aktardı: “76.5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa ediliyor. Bu büyük bölge üzerinde 1 milyon 471 bin metrekare genişliğinde kapalı alan bulunacak. Bu boyutları ile dünyanın en büyüğü. 6 bağımsız pisti ile 500 uçak kapasitesiyle 70 bin araçlık otoparkıyla özellikle de yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle yine bu havalimanı dünyanın ne büyüğü olacak. Bu millete bu yakışır, bu ülkeye bu yakışır. Sadece havalimanı değil adeta şehir inşa ediyoruz. 

Başbakan Tayyip Erdoğan, ihaleyi alan firma temsilcileriyle temeli attı, “Bugün biz sadece bir havalimanı değil aslında zafer anıtı inşa ediyoruz. Milletin özgüvenini inşa ediyoruz” dedi.

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiş.

Yorum Yap