Türkiye'de tünel Avrasya açılması tünel

Türkiye'de tünel Avrasya açılması tünel

2011 tarihinde atılan Asya ve Avrupa yakalarını, Kennedy Caddesi’nde Kumkapı ile D-100 Karayolu’nda Koşuyolu mevkii güzergahında deniz tabanının altından bağlayan ve boğaz geçişine imkan sağlayan karayolu tünelidir.

Toplam güzergah tünel ve bağlantı yolları ile 14,6 kilometredir. Kumkapı ile Koşuyolu arasında yoğun trafikte 100 dakikaya varan seyahat süresinin 5 dakikaya kadar indirilmesi hedeflenmişti.

İstanbul Boğazı'nda üç köprü ve bir arabalı feribotla beraber alternatif bir karayolu geçişi sağlamak amacıyla, Marmaray'ın 1,2 kilometre kadar güneyinde inşa edilen proje mevcut üç köprünün ve arabalı feribotun trafik yüklerini paylaşarak İstanbul'a daha dengeli bir şehir içi ulaşımı sağlanması beklenmektedir.

İstanbul'da Marmaray tüp geçidinden sonra ikinci deniz altı tünelidir.

Tünelin geçiş ücreti iki yönlü alınmakla birlikte; 2017 yılı için arabalar için ₺16,60, minibüsler için ₺24,90'dır. Tünelin ismi için hükümet yetkilileri halk oylaması ile belirleneceği belirtilip, resmi http://anket.udhb.gov.tr/ adresinden 10 aralık tarihine kadar oylaması yapılması istenmiştir.

Sosyal sitelerde oylamada %68 civarında büyük bir farkla "Mustafa Kemal Tüneli" ismi oylanmıştır.

Fakat 11 aralıkta yetkililer sitedeki oylama sonucu açıklamayıp, şeffaf olarak oy oranlarını sitede anlık paylaşmamışlardır, isim değiştirilmeyerek aynı olarak "Avrasya Tüneli" adı altında 20 aralıkta tünelin açılışı yapılmıştır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiş.

Yorum Yap