15 Temmuz Şehitleri Müzesi' kuruluyor

15 Temmuz Şehitleri Müzesi' kuruluyor

Kültür A.Ş., 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişiminde şehit olan vatandaşlarımızın aziz hatıralarını yaşatmak; yeni nesillere Türkiye’nin atlattığı büyük badireyi, ödediği bedeli ve çektiği acıları unutturmamak için '15 Temmuz Şehitleri Müzesi' kuruyor.

İBB Kültür A.Ş. 15 Temmuz’u unutmamak ve unutturmamak için “15 Temmuz Şehitleri Müzesi” ile “15 Temmuz Şehitleri Kitabı” için çalışmalara başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatı ile müzenin kuruluş çalışmalarına hızlı bir şekilde başlayan Kültür A.Ş., İstanbul Valiliği, Emniyet Müdürlüğü, Siyasi Parti Başkanlıkları, 1 Ordu Komutanlığı ve Atatürk Havalimanı yetkilileri ile işbirliği gerçekleştirmek amacıyla irtibata geçti.

15 Temmuz Şehitleri Müzesi’nde, “Milli İrade”ye sahip çıkmak amacıyla darbeye direnirken hayatını kaybeden şehitlerimizin aileleriyle gerçekleştirilecek röportajların yanı sıra yaralanan veya kendini vatanı için korkusuzca siper etmiş vatandaşlarımızla yapılacak söyleşiler de yer alacak.

15 TEMMUZ’UN SİMGELERİ VE TÜM İZLERİ BU MÜZEDE OLACAK

Müzede, tankları durdurmak için hiç tereddüt etmeden araçlarını bariyer yapan vatandaşlarımızın tankların altında ezilen arabaları, 15 Temmuz gecesinin her anını kayda almaya çalışan basın mensuplarının zarar gören kamera veya fotoğraf makineleri ve o gecenin izlerini taşıyan her türlü materyal müzede yer alacak.

İBB Kültür A.Ş. 15 Temmuz gecesinin simgelerinden biri haline gelen Şerife Boz’un kullandığı kırmızı “demokrasi kamyonu”nun da müzede yer alması için Boz ile görüşme yapıyor.

Müzede coşkusunu hiç yitirmeden haftalarca tutulan “Millî İrâde Nöbetleri”ne ait karelere de yer verilecek.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN YAŞADIĞI TÜM DARBELERDEN İZLER YER ALACAK

Kuruluş çalışmaları tüm hızıyla devam eden ve en kısa zamanda tamamlanması planlanan 15 Temmuz Şehitleri Müzesi’ne, geçmiş dönemde millî irâdemizi sekteye uğratan farklı darbe dönemlerine ait objelerin de eklenmesi planlanıyor.

İBB Kültür A.Ş. 15 Temmuz Şehitleri Müzesi ile ayrıca, darbe girişimi esnasında ve sonrasında Türk milletinin sergilediği birlik, beraberlik, vatan sevgisi, sorumluluk, dayanışma, fedakârlık gibi duyguları yansıtmayı ve bu duyguların toplumda canlı kalmasına yardımcı olmayı  hedefliyor.

“15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ KİTABI”

İBB Kültür A.Ş. ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybeden 240 şehidimizin hayat hikâyelerini bir araya getirecek olan “15 Temmuz Şehitleri” kitabının çalışmalarını sürdürüyor.

Kitapta, 15 Temmuz darbesinin milli mutabakatla nasıl önlendiği, insanımızın milli iradesine sahip çıkmaktaki azmi, farklı kültür, yetişme tarzı ve dünya görüşü olan insanların aynı amaç etrafında kenetlenmeleri ve bir olmaları anlatılacak.

15 Temmuz Şehitler kitabının millet için, vatan için kendini feda eden bu insanların anılarının yaşatılması ve gelecek nesiller tarafından da unutulmaması için kaynak olması amaçlanıyor.

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiş.

Yorum Yap