Yabancıya KDV’siz ev ve vatandaşlık formülü

Yabancıya KDV’siz ev ve vatandaşlık formülü

2017 yılına yeni teşviklerle giren inşaat sektörü, beklentilerinin karşılığını almaya devam ediyor. Yerli alıcı için yeniden düzenlenen ve konut fiyatlarında yüzde 10’a kadar indirim sağlayacak KDV oranları, şimdi de yabancı alıcı için yeniden ele alındı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, gündeme yönelik yeni düzenlemelerinde yabancıya konut satışında Katma Değer Vergisi’ni (KDV) kaldırdıklarını açıkladı.

 

Buna göre, inşaat şirketlerinin yabancı bir gerçek kişiye veya bir şirkete, bir işyeri veya konut sattığında, bunun yüzde 18’lik KDV’si istisna edilecek.

Naci Ağbal, bu düzenlemeyle son yıllarda ciddi sıçrama yapan inşaat sektörüne çok ciddi bir dinamizm getireceğini belirterek, “Dolayısıyla yabancı, Türkiye’de konut veya iş yeri satın almak istediğinde KDV ödemeyecek” dedi.

Bu düzenleme ile Türkiye’ye olan talebin artacağını anlatan Ağbal, inşaat şirketlerinin de bu şekilde sattıkları konutlardan dolayı üzerlerinde kalan vergi yükünü adeta ihracatmış gibi döviz kazandırıcı işlem saymak suretiyle bu iadeleri, üzerindeki vergi yükünü kendilerine iade edeceklerini ifade etti.

 

Sektörün önde gelen isimleri, yabancıya satışta KDV’nin kaldırılması konusunu uzun zamandır dile getirdiklerini belirterek, bu teşviğin yabancı alıcı tarafından olumlu karşılandığına vurgu yaptı.

 

Sektör temsilcileri, daha önce yabancıya 1 milyon dolar tutarında gayrimenkul satın alması karşılığında sağlanacak vatandaşlık hakkıyla birlikte KDV teşviğini bir paket halinde alıcılara sunacaklarını ifade etti. Vatandaşlık hamlesinin yılda 10 milyar dolar gelir getirebileceği belirtilirken, kaldırılan KDV’nin de bunu ciddi anlamda destekleyeceği ifade edildi.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiş.

Yorum Yap